Ловля спара золотистого (доради)

Спар золотистий / Дорада

Спар золотистий, а також дорада або аурат - всі ці назви пов'язані з «золотим злитком», жовтою смугою між очима у цих риб. Більшість дорад, які є в рибних крамницях і ресторанах - це риба, вирощена на фермах і імпортована з середземноморських країн, де цей процес набув величезного масштабу. Розробивши систему розведення золотистого спара, Греція стала найбільшим виробником в Європі, за нею вслід йде Туреччина. Цікаво, що, підростаючи, усі особини стають самцями, а з 3 років - самками.

  Розмір і вага спара золотистого (доради).

Їх звичайна вага до 6.3 кг і довжина - близько 35 см. Але деякі особини можуть виростати до 70 см в довжину і важити при цьому близько 7,4 кг. Доживає ця риба до 11 років.

  Ареал поширення і сезон лову спара золотистого (доради). Коли та де ловити?

Золотого спара можна знайти в Середземному морі, від Британських островів до Західної Африки в північній частині Атлантичного океану.

В основному вони живуть в прибережних районах на мілководді з трав'янистим або піщаним дном глибиною 0-30 м, але можуть глибше до 150 м, особливо в період розмноження. Доради, як правило, поодинокі риби, в зграї можуть збиратися навесні в солонуватому середовищі гирл річок і заток.

Нереститься риба з жовтня по грудень. Сезон лову в Середземному морі квітень – листопад.

  Снасті і приманки на спара золотистого (дораду). Як спіймати?

Цей вид риби ловлять тролінгом, спінінгом і нахлистом.

Золотистий спар - хижа прибережна риба, з повним ротом гострих зубів, тому рекомендується для риболовлі використовувати гострі гачки.

Що стосується приманки, найкраще використовувати натуральну, і це можуть бути хробаки, краби, молюски або креветки, дрібна риба - все ті морські тварини, на яких дорада полює.

  Смакові якості спара золотистого (доради).

Золотистий спар - найпопулярніша промислова риба в Середземномор'ї, з приємним смаком і ніжним м'ясом. Він вважається найсмачнішим, у порівнянні з іншими рибами його сімейства. Його готують різними способами, іноді вживають навіть сирим. За смаком схожий на сібаса. Також дуже цінується за своє філе, з низьким вмістом жиру.

Показано з 1 по 1 із 1 (всього 1 сторінок)